DŮLEŽITOST JÓDU PRO LIDSKÝ ORGANISMUS

Tento článek je věnován tématu, které zajímá mnoho lidí. Tím je význam přírodního jódu pro lidský organismus, tedy proč vlastně užívat jód a jaké z toho plynou výhody. Všechna data, která jsou v příspěvku uvedena, vychází ze zahraničních nebo českých studií.

Pro naši správnou kondici - ve které chceme být všichni - jsou nutné vitaminy, minerální látky, stopové prvky a další zdraví prospěšné látky. Tyto látky čerpáme především ze stravy. To je základ. Přesto však naše strava nemusí obsahovat vše v potřebném množství.

Existují 3 základní důvody:

1. Naše strava není dostatečně pestrá a vyvážená

Důvodem může být časová vytíženost, kdy si nestíháme chystat taková jídla, jaká bychom ideálně potřebovali. Možná si říkáte jako někteří z nás: jím mnoho ovoce a zeleniny a celkově žiju zdravě. To je skvělé! Opravdu však máte dost minerálů, vitamínů a stopových prvků? Nemusí tomu tak být. Proč?

2. Složení a kvalita přijímaných potravin

Na vině je složení a kvalita přijímaných potravin, které důsledkem způsobu pěstování, dozrávání, ošetření, transportu, ale i finální úpravy mění své složení a mohou přicházet o velmi cenné látky.

Poměrně nepříjemné překvapení přinesly srovnávací studie let 1985 až 2002 [1].

Zaměříme se na obsah některých látek v ovoci a zelenině, které jsou v České republice oblíbené. První srovnávací měření je z roku 1985, druhé z roku 2002 - viz tab. č. 1. 

Zdroj: Geigy Pharmakonzern, Switzerland (1985), Lebensmittellarbor Karlsruhe (1996), Sanatorium Oberthal (2002)

Jablka jsou známá a ceněná pro obsah vitaminu C. Ten se však ve sledovaném období snížil o 60 %. Brokolice nám kromě jiného dodává vápník (pokles o 73 %), kyselinu listovou (pokles o 62 %) a hořčík (pokles o 55 %). Pokud máte rádi rajčata, vězte, že obsah vápníku poklesl o 78 %. Z mrkve získáme o 75 % méně hořčíku než v roce 1985. Banány jsou známé pro svůj obsah vitaminu B. Ve sledovaném období se však obsah vitaminu B6 snížil o neuvěřitelných 95 % - viz tab. č. 1.

Co může být příčinou tohoto významného poklesu obsahu vitamínů a minerálů v ovoci a zelenině?

V dnešním uspěchaném světě se ovoce a zelenina sklízejí nedozrálé, uchovávají se v chladicích boxech a následně se nechávají narychlo "dozrávat" v umělé atmosféře. Také se uměle "vyhánějí", aby se dosáhlo co největších přírůstků. Málokdy také víme, za jakých podmínek nebo v jaké půdě zelenina vyrostla. K pěstování ovoce a zeleniny se oproti minulosti hojně využívá pesticidů, dusičnanů, fungicidů, herbicidů a jiných zdraví škodlivých látek. Například u jablek se za rok provede asi 15 až 20 postřiků proti škůdcům. Dovážená zelenina a ovoce se pěstují ve velkých sklenících a někdy ani nepřijdou do kontaktu s půdou.

3. Nezdravý životní styl a životní prostředí

Žijeme často nezdravým životním stylem s nedostatkem pohybu, nadměrným stresem, ve znečištěném životním prostředí. Všechny tyto vlivy znamenají pro tělo značnou zátěž a mohou být důvodem proč doplňovat důležité látky, které v naší stravě chybí. Nabízí se doplňky stravy, které nám pomohou vyřešit tento deficit. Mezi nejvíce ceněné patří přírodní. Zaměříme se na prvek, o kterém se nemluví a nepíše mnoho, přesto bez něj žádný člověk nemůže žít. Jedná se o jód.

Více než polovina populace v Evropě má nedostatek jódu

Podle prof. Zamrazila z pražského endokrinologického ústavu v Evropě raketově přibývá lidí, kteří mají problémy se štítnou žlázou. Důvodem je právě nedostatek jódu. Toto tvrzení podporují četné statistiky - jednou z nich je statistika UNICEF [2], která uvádí, že 52 % populace v Evropě má nedostatek jódu a Česká republika není výjimkou.

Na nedostatku jódu je zákeřné to, že jeho symptomy jsou velmi často nerozpoznány a jsou zaměňovány za důsledek hektického života. Jedná se o:

- únavu, 

- sníženou schopnost se soustředit

 - zpomalení reflexů,

- permanentně chladné končetiny.

Pokud tyto průvodní signály nezachytíme, organismus přitvrdí.

- Naše pleť se začne zhoršovat,

- Nepochopitelně přibíráme na váze,

- Kůže je suchá,

- Trpíme zácpou.

U žen jsou dopady nedostatku jódu ještě závažnější. Vedou k

- poruchám menstruačního cyklu,

- bývají příčinou nádorových onemocnění prsu a dokonce i neplodnosti.

Naše pleť se začne zhoršovat
Nepochopitelně přibíráme na váze.
Kůže je suchá.
Trpíme zácpou.

 • únavu,
 • sníženou schopnost se soustředit,
 • zpomalení reflexů,
 • permanentně chladné končetiny.
 • Pokud tyto průvodní signály nezachytíme, organismus přitvrdí.
 • Naše pleť se začne zhoršovat.
 • Nepochopitelně přibíráme na váze.
 • Kůže je suchá.
 • Trpíme zácpou.

U žen jsou dopady nedostatku jódu ještě závažnější. Vedou k

 • poruchám menstruačního cyklu,
 • bývají příčinou nádorových onemocnění prsu a dokonce i neplodnosti.

V důsledku absence jódu dochází k narušení funkčnosti štítné žlázy a poruše tvorby hormonů. To je velmi nebezpečné u těhotných žen. Nepřijímá-li nastávající maminka dostatek přírodního jódu, dochází častěji k duševním i tělesným poruchám dítěte již během prenatálního vývoje. Ty se dále projevují špatným růstem, poruchami učení, či sníženou inteligencí.

Zajímavá je kupř. evropská studie autorů Vermiligio, Presti a dalších o nedostatku jódu a výskytu ADHD u dětí [3]. Tato studie trvala 10 let a byly zkoumány matky ve dvou oblastech: v oblasti A měly matky mírný nedostatek jódu. U 68 % dětí se vyskytla porucha ADHD, ve druhé skupině měly matky dostatečný příjem jódu a počet dětí, které měly ADHD byl 0. Také zde byly rozdíly v inteligenci: průměrné IQ v první skupině bylo 99, avšak ve skupině s dostatečným přísunem jódu bylo 110.

Prof. Zamrazil uvádí podobná zjištění, ke kterým došli vědci v Jižní Americe a Číně: a to: "pokud se jen mírně sníží množství jódu v potravě, po určité době poklesne i průměrné IQ v nově narozené populaci, a to o 10 až 15 bodů. Bylo prokázáno, že až polovina dětí v Evropě mohla být chytřejší a schopnější, kdyby jejich maminky v těhotenství konzumovaly dostatek jódu a zajistily, aby se ho jejich dětem dostávalo v potřebném množství i v období, kdy rostly [4]. O důležitosti jódu u těhotných žen a narozených dětí však připravujeme speciální video a článek.

Jód je tedy velmi důležitým prvkem pro lidský organismus. V jakých oblastech je nepostradatelný?